O mnie

Jacek Żelazek

Urodziłem się w 1979 roku. Od najmłodszych lat interesowałem się rzeźbiarstwem i muzyką. Mieszkam w Krzewencie na Kujawach, w swoich rodzinnych stronach. Robię bębny i gram na bębnach. W swoim dorobku mam takie instrumenty jak bębny szamańskie, bębny obręczowe, congi, djembe, basowe, bata, taiko oraz różne tamburyny.

Kiedy sam nie gram moje bębny grają w Świecie - przy ogniskach, w domach, na scenach, w studiach nagrań... bardzo to lubię.

Poza wykonywaniem bębnów i grą na nich, dzielę się z innymi moją pasją życiową podczas warsztatów.

Na bębnach gram od 14 roku życia, natomiast na bębnie szamańskim od 2007 roku, kiedy to zrobiłem pierwszy taki bęben. O ile dobrze pamiętam od początku grałem dla kogoś. Tzn. był ktoś kto potrzebował żebym grał. Podobnie zresztą było z robieniem bębnów szamańskich - kiedy zrobiłem pierwszy pojawiło się kilkanaście osób, które chciały, abym zrobił dla nich bęben. To było dla mnie impulsem, aby zacząć robić bębny. Z graniem było podobnie. Grałem dla ludzi i ludzie chcieli, abym dla nich grał. To nie zawsze miało wymiar tzw. duchowy, bardzo często zabawowy lub tym podobny.

Bębnami zainteresowałem się dzięki działalności artystycznej Jurka "Słomy" Słomińskiego. Przez wiele lat jego sposób gry na bębnach był dla mnie kierunkiem rozwoju. Chociaż z natury jestem samoukiem, to miałem nauczycieli gry na congach którymi byli meksykański perkusjonista David Saucedo Valle oraz Nikodem Bąkowski. Moimi mistrzami gry na congach są Miguel Anga Diaz i Giovanni Hidalgo, od których uczyłem i wciąż uczę się techniki gry. Moim mistrzem gry na djembie jest Mamady Keita.

Wytwarzania bębnów uczyłem się od Pawła "Pabla" Myczkowskiego. Po pierwszym okresie nauki, nawiązaliśmy stałą współpracę, która w różnej formie trwa do dziś. Jestem mu bardzo wdzięczny za wszystkie wskazówki, które mi udzielił.

Praktykę gry na bębnie szamańskim odbywałem bez nauczyciela gry. Miałem natomiast nauczyciela rozwoju duchowego, którym był Zbigniew Miłuński. Rady czy wskazówki, które od niego otrzymywałem bezpośrednio przekładały się na grę na bębnie szamańskim. W tym sensie nauka gry na bębnie szamańskim jest nauką życia. Oczywiście trzeba otworzyć się na bęben, trzeba umieć nawiązać z nim kontakt, jednak podstawa to ogólny stosunek do życia, czy postawa wobec życia. Oczywiście tego nie uczę :) Niemniej jednak liczba i siła pozytywnych reakcji na moją grę, podziękowania, jakie otrzymuję od słuchaczy i uczniów zachęcają mnie do uczenia gry na bębnach - congach, djembe oraz bębnach szamańskich. Dla mnie, podstawową sprawą jest kontakt grającego ze słuchającym. Z jego uświadomioną i nieświadomą potrzebą.

Miałem przyjemność współpracy muzycznej z wieloma muzykami, m.in. Davidem Saucedo Valle, Honoratą Kożuchowską, chórem The Voices, Słomą, Don Vasylem, Fleshmob Orchestra, (w składzie: Tadeusz Sudnik, Janusz Smyk, Paweł Prochnowski, Andrzej Rejman, Rafał Smoliński, Zbych Kunkowski), Witkiem Vargasem, a w bardzo wczesnej młodości również z Adamem Palmą i Filipem "Wieżą" Różańskim. Od kilku lat współpracuję z Agatą Steczkowską w ramach Mistrzowskich Warsztatów Interdyscyplinarnych.

Poniżej moje ulubione nagranie, które wykonał mój syn Franek jakieś 5 lat temu.

 


Wywiad w radiu RDC

 Publikacja: 20 sierpnia 2018 roku
O rytmie i bębnach obręczowych opowidam w radiu RDC
http://www.rdc.pl/podcast/swiat-dzwiekow-agaty-steczkowskiej-19-08-2018/
Czytaj więcej »

Wywiad w magazynie Perkusista

 Publikacja: 29 stycznia 2018 roku
Literatura nieobowiązkowa - wywiad, którego udzialiłem magazynowi Perkusita :)
dostęny online tutaj
Czytaj więcej »

W pracowni

 Publikacja: 01 września 2017 roku
Na razie kilka zdjęć ...
Czytaj więcej »

O mnie

Kontakt

Jacek Żelazek - Pracownia bębnów
Krzewent 55a
87- 820 Kowal
Telefon: +48 602 499 439
Email: jacek@bebnyjackazelazka.pl
Copyright © 2017 Jacek Żelazek - Pracownia bębnów. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Projekt i wykonanie AMBIcode.pl dla Jacek Żelazek - Pracownia bębnów.
   

Informujemy, że niniejsza strona korzysta z plików cookies. Jest to niezbędne do poprawnego jej działania. Korzystanie z niej jest równoznaczne z wyrażeniem zgody na wykorzystywanie plików cookies.