O bębnach

Czy znasz kogoś kto nigdy nie grał na bębnie ?

Bata

 Publikacja: 15 lipca 2017 roku

Bębny Bata na ogół kojarzone są z Kubą, choć pochodzą a Afryki, z plemienia Yoruba. Zostały rozpowszechnione na świecie poprzez potomków niewolników przesiedlonych z Afryki do Ameryki Południowej, na Kubę. Bębny bata odgrywają bardzo istotną rolę podczas obrzędów w religii afro-kubańskiej Santeria. W przeznaczeniu typowo religijnym, każdy rytm jest przenzczony dla konkretnego Orisha - boga, bóstwa, a rytmy te grane mogą być tylko przez kapłanów. W nieco mniej "radyklanym" przeznaczeniu, na bębnach bata gra się do śpiewu, pieśni poświęconych Orishas, a w jeszcze bardziej ludycznym zastosowaniem tego instrumentu jest granie do tańca. Mój meksykański nauczyciel gry na bębnach bata, David Saucedo opowiadał mi, że do dziś wyznawcy Santeria bardzo przestrzegają tych podziałów. Niezależnie od Santeros, bębny bata coraz szerzej znane są na świecie i wykorzystywane w muzyce rozrywkowej, a produkowane również przez fabryki instrumentów takie jak LP czy Meinl. 

Rytmy na Bata rozpisane są na trzy bębny - Iya, Itotele i Okonkolo.

Zacząłem wykonywać te bębny poprzez moją miłość do gry na nich. Wykonuję je w sposób tradycyjny z litego drewna, naciągam zarówno tradycyjnie na sznurki, jak też na naciągi metalowe. W przypadku bębnów naciąganych na sznurki używam sznurka kewlarowego, który jest co prawda drogi, jednak bębny Bata wymagają dużych naprężeń, których zwykłe sznurki poliuretanowe nie wytrzymują zbyt długo. Naciągi wykonuję ze skóry krowiej. Obecnie wykonuję te bębny na zamówienie a czas oczekiwania to około 1,5 roku.

O mnie

Kontakt

Jacek Żelazek - Pracownia bębnów
Silpia Duża 9
29-100 Włoszczowa
Telefon: +48 602 499 439
Email: jacek@bebnyjackazelazka.pl
Copyright © 2017 Jacek Żelazek - Pracownia bębnów. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Projekt i wykonanie AMBIcode.pl dla Jacek Żelazek - Pracownia bębnów.
   

Informujemy, że niniejsza strona korzysta z plików cookies. Jest to niezbędne do poprawnego jej działania. Korzystanie z niej jest równoznaczne z wyrażeniem zgody na wykorzystywanie plików cookies.