O bębnach

Czy znasz kogoś kto nigdy nie grał na bębnie ?

Bębny szamańskie

 Publikacja: 06 czerwca 2017 roku

"U Dagarów bęben jest środkiem transportu przenoszącym słuchacza w inne światy. Tylko odgłos bębna ma moc, umożliwiającą podróżowanie w ten szczególny sposób. Magia ta działa tylko wtedy, gdy bębniarz wydobywa z instrumentu odpowiednie rytmy. Jeśli nie wali on w niego bez ładu i składu, on i jego słuchacze mogą podróżować. Kiedy odpływa ten dźwiękowy statek, wsiadają do niego wszyscy. Odmówić bębnienia to jak odmówić udziału w wyprawie. Zapomnieć tego, jak się bębni, to jak zapomnieć własnych uczuć." (Malidoma Patrice Some, Z wody i ducha, 2012)

Bęben szamański to jeden z najstarszych instrumentów w historii człowieka. Malidoma Patrice Some, afrykański uzdrowiciel i popularyzator tradycji z plemienia Dagara, pięknie opisał funkcję bębna w obrzędach swojego ludu. Nie posługuje się on nazwą bęben szamański jednak to co pisze dokładnie opisuje jego zastosowanie. Chcąc więc powiedzieć co to jest bęben szamański, nie wystarczy opisać budowę instrumentu, który popularnie nazywa się bębnem szamańskim. Żeby zrozumieć co to jest bęben szamański trzeba przede wszystkim zrozumieć jego funkcję i dlatego zacznę od jej opisu.

Funkcja bębna szamańskiego

...Mirca Eliade. 

 

Budowa bębna szamańskiego

 

c.d.n. 

O mnie

Kontakt

Jacek Żelazek - Pracownia bębnów
Silpia Duża 9
29-100 Włoszczowa
Telefon: +48 602 499 439
Email: jacek@bebnyjackazelazka.pl
Copyright © 2017 Jacek Żelazek - Pracownia bębnów. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Projekt i wykonanie AMBIcode.pl dla Jacek Żelazek - Pracownia bębnów.
   

Informujemy, że niniejsza strona korzysta z plików cookies. Jest to niezbędne do poprawnego jej działania. Korzystanie z niej jest równoznaczne z wyrażeniem zgody na wykorzystywanie plików cookies.