Strojenie bębna szamańskiego, pierwsze kroki gry na bębnie, rytmy ...
Bęben obręczowy i bęben szamański to dwie nazwy w zasadzie tego samego instrumentu. Stosuję to rozróżnienie ponieważ tak już się utarło, że bęben szamański ma uchwyt a bęben obręczowy nie. Uchwyt może być założony na stałe i wtedy bęben nie ma możliwości strojenia albo może być ruchomy i wtedy można go stroić, dostosowywać do warunków atmosferycznych. Stosuję dwa rodzaje systemu strojenia. Na linki oraz na śrubki, które zamocowane są wewnątrz obręczy. Stosuję też rozwiązanie, w którym bęben ma uchwyt do trzymania oraz śrubki do strojenia. Poniżej znajdziesz opis obydwu mechanizmów.
1. Strojenie bębna naciąganego na linki
Witaj, strojenie bębna szamańskiego jest podobne w zasadzie do innych instrumentów. Bęben może grać tak jak w danym czasie potrzebujesz, ale może też brzmieć za wysoko, za nisko albo wcale. Jeżeli gra za wysoko to oznacza, że linki są za bardzo naciągnięte i należy je poluźnić. Jeżeli gra za nisko, to oznacza, że linki trzeba naprężyć czyli skrzyżować . Jeżeli nie gra lub dźwięk jest głuch, "kartonowy" to na ogół pomaga naprężenie linki. Oczywiście poprzez linkę zmieniamy naprężenie skóry, przynajmniej w tych bębnach, które ja robię. W bębnach, w których linka jest związana tak, że nie można przenosić jej naprężenia na skórę strojenie odbywa się poprzez podgrzanie skóry lub jej zmoczenie. Podgrzewać należy ostrożnie, aby bębna nie upiec :) Zmoczenie to poprostu potarcie mokrą ręką kilka razy.
Poniżej znajduje się film, na którym pokazuję jak stroi się bębny szamańskie wykonane przeze mnie. Wkrótce nagram dłuższy film, na którym dokładniej zaprezentuję technikę strojenia oraz efekty.
2. Strojenie bębna obręczowego - system śrubkowy.
Wewnątrz ramy bębna, który ode mnie kupiłeś/łaś znajdują się śrubki. Te śrubki służą do regulacji napięcia membrany, które bezpośrednio przekałada się na brzmienie bębna. Skóra bardziej naciągnięta brzmi wyżej niż skóra mniej naciągnięta. Skóra całkowicie nienaciągnięta nie daje dźwięku. Drugim czynnikiem który wpływa na wysokosć dźwięku jest wilgotność powietrza, która wpływa na wilgotność skóry. Duża wilogtność - bęben brzmi nisko, mała wilgotność bęben brzmi wysoko. Tak więc najszybszym sposobem na podwyższenie dźwięku bębna jest osuszenie go np. poprzez podgrzanie. Można to zrobić w ten sposób, że kierujesz membranę w stronę ogniska lub grzejnika. Należy sprawdzać dłonią czy bęben nie robi się gorący. Może być ciepły, ale nie gorący. Muzycy, którzy korzystają z bębnów bez możliwości strojenia stosują lampki do podgrzewania oraz poduszki turystyczne. Jeśli twój bęben posiada śrubki wewnątrz ramy to jesteś w dużej mierza niezależna/zależny od warunków atmosferycznych. Potrzebujesz natomiast kluczyka imbusowego 3 mm. Jeśli kupiłeś bęben ode mnie to masz ten kluczyk w zestawie - albo w wewnętrznej kieszeni pokrowca albo w kartonie, w którym przyjechał bęben. Śrubki przekręcamy kiedy chcemy zmienić wysokość dźwięku:
podwyższamy dźwięk przekręcając śrubkę zgodnie z kierunkiem wskazówek zegara
obniżamy dźwięk przekręcają śrubkę w przeciwnym kierunku do wskazówek zegara
Ile śrubek przekręcamy, jak duży obrót i od której zacząć?
Ogólnie rzecz biorąc tyle ile potrzeba :) Proponuję przekręcać mniej więcej o 1/4 (jedną czwartą) obrotu na raz, po czym przejść do kolejnej śrubki. Jeśli bęben jest totalnie flakowaty (np. przed burzą w upalny dzień albo pod wieczór o upalnym dniu lub ogólnie w deszczowy dzień) rozpoczynamy od losowej śrubki i pokręcamy kolejne śrubki. Dobrze jest sprawdzać brzmienie bębna po pokręceniu śrubki. I tak do momentu aż bęben brzmi tak jak chcemy.
Jesli wystąpiła systuacja, że "coś ci nie pasuje w dźwięku" to może oznaczać, że któraś ze śrubek wytwarza inne napięcie na skórę niż pozostałe. Wtedy trzeba wydobyć dźwięk z bębna na skórze przy krawędzi przy każdej ze śrubek i zidentyfikować gdzie, tzn. przy której śrubce dźwięk jest inny od pozostałych. I pokręcić odpowiedniu w prawo lub lewo w zależności od tego czy dźwięk jest wyższy od pozostałych czy niższy. Idealnie nastrojony bęben ma taki sam dźwięk w każdym miejscu dookoła krawędzi. Tyle, że na ogół ten ideał nie jest do niczego potrzebny :)