Porady i artykuły

Strojenie bębna szamańskiego, pierwsze kroki gry na bębnie, rytmy ...

Wybór bębna szamańskiego

 Publikacja: 30 października 2017 roku
wybór bębna szamańskiego

W tym artykule postaram się pomóc Ci w wyborze bębna szamańskiego.

Wykonuję bębny szamańskie w czterech rozmiarach, o średnicy: 40 cm, 47-48 cm, 54-55 cm oraz 61-62 cm (gongdrum) i wysokości od 6 do 15 cm. Drewno na obręcz to na ogół jesion, ale zdarza się także dąb, akacja, klon, brzoza oraz buk. Jako membrany używam skóry jeleniej, sarniej, krowiej bądź koziej o grubościach od 0,4 do 3 mm. Czteromilimetrowy sznurek do napinania skóry może być z poliestru lub naturalny - jutowy. Każdy z tych elementów ma wpływ na brzmienie bębna. Jest co najmniej kilkadziesiąt kombinacji tych elementów. Wiem, na razie nie pomagam Ci w wyborze. :) Na początek chcę dostarczyć możliwie pełną informację, abyś zwrócić Waszą uwagę, czym warto kierować się przy wyborze bębna.


Pierwsza decyzja: bęben gotowy czy na zamówienie?


Bęben gotowy jest gotowy i czeka :) tzn. można go kupić od ręki. Jeśli wybierzesz się  do mnie do Krzewentu, gdzie mam swoją pracownię, możesz zagrać na bębnie, usłyszeć jakie ma brzmienie, dotknąć, poczuć go. Jeśli zechcesz, ja także mogę Ci na nim pograć. W sytuacji, w której nie możemy się spotkać osobiście dostaniesz ode mnie zdjęcie bębna, który Cię interesuje i, oczywiście, nagranie, jak brzmi.
Póki co rzadko mam gotowe bębny szamańskie na sprzedaż, ponieważ pracuję sam i większość czasu poświęcam na realizowanie zamówień od konkretnych osób. Pracuję jednak nad tym, żeby mieć gotowe bębny do kupienia (znajdziesz je wtedy w dziale sklep). Przekonałem się nie raz, że także bębny, których nie robię na zamówienie, w momencie powstawania mają już „swoją drugą połowę”. Kwestia czasu, kiedy zrobiony bęben spotka się z „tą” osobą, dla której będzie on idealnym instrumentem, narzędziem pracy lub jak pisał Malidoma Some, środkiem transportu w inne wymiary.
Dla mnie to jest zawsze fajne doświadczenie, robić bęben jeszcze przez nikogo niezamówiony - jestem bardzo ciekawy, co wyjdzie. Czasami eksperymentuję, np. z garbowaniem skóry, z doborem grubości skóry do wysokości ścianki, jak pisałem możliwości jest dużo. Do tej pory wykonałem sporo ponad 100 bębnów szamańskich i naprawdę tylko kilka z nich było do siebie podobnych.

Bęben na zamówienie


Jeśli zamawiasz bęben – jedno jest pewne – będzie on od początku do końca robiony dla Ciebie przeze mnie. Możesz powierzyć mi swoją intencję, z jaką mam robić bęben dla Ciebie. Jeśli chcesz, dam Ci znać, że zaczynam robić Twój bęben, dzięki czemu, na poziomie duchowym, będziesz mógł uczestniczysz w jego powstawaniu. No i oczywiście wybierasz jaki bęben chcesz mieć, a więc co wybierasz z opcji, które opisywałem powyżej: wielkość, rodzaj drewna, skóry, sznurek.

Średnica
Najogólniej mówiąc im większa średnica bębna tym możliwy niższy dźwięk brzmienia. Im większa średnica tym szerszy obszar, w który jednocześnie dociera wibracja bębna. Im większa średnica tym głośniej może bęben brzmieć. Pamiętajmy, że cicho można grać na każdym bębnie, na dużym oczywiście też. 


Bęben o średnicy 40 cm nazywam bębnem inicjującym przepływ energii. Nie jest łatwo opisać słowami dźwięk instrumentu oraz jego charakter. Szukając odpowiednich słów, bazuję także na opiniach, jakie mam od klientów. W tym przypadku korzystam z własnego doświadczenia pracy z bębnami podczas sesji muzykoterapeutycznych. W trakcie pracy z człowiekiem, „przykładając” bęben o średnicy 40 cm do kolejnych czakr inicjowałem przepływ energii w ciele, budziłem tę energię. W tym samym momencie dźwięki bębna otwierały drzwi do nieświadomości. Używałem też długo takiego bębna podczas wspólnego grania z przyjaciółmi lub do poszukiwania odpowiedzi na nurtujące mnie pytania. Charakterystyczną cechą takiego bębna jest to, że jego wibracja działa "punktowo", a więc kiedy gramy dla serca – pobudza serce, a kiedy dla kolan to kolana. Naturalnie to, z jaką częścią ciała bęben najbardziej rezonuje zależy też od jego nastrojenia, albowiem różne części ciała mają różnej wysokości wibracje, mierzone w Herzach (Hz), o czym pisze np. Barbara Romanowska w książce "Kamertony i muzykoterapia". Ci, którzy szukają bębna "poręcznego" i niezbyt ciężkiego, którym ma on służyć na własny użytek często wybierają ten właśnie instrument.  

Bęben o średnicy 47-48 cm potrafi brzmieć bardzo różnie. Czasami jest lekki, dosłownie i w przenośni, odpowiadający żywiołowi powietrza, a czasami ugruntowany, ziemisty, poważny i dostojny. Odnosząc się do symboliki I-Ching można powiedzieć, że bywa jak młodsza siostra lub najstarszy brat. Wpływ na to ma np. wysokość ramy i rodzaj skóry. Jak dotąd  bębny o wysokości 6-7 cm z cienką skórą (na przykład z kozy) są jak "młodsza siostra": wietrzne, lekkie, taneczne. Natomiast te z wyższą ramą, np.10 cm i jelenią skórą sprzyjają długim medytacjom, są bardziej uziemione i zapraszające do podróży w głąb siebie.
Wibracje bębna o średnicy 47-48 cm oddziałują na tę część ciała, przy której gramy oraz organ sąsiadujący. Jednak gdy np. gramy na bębnie trzymając go przy kolanach, a jego wibracja rezonuje z sercem czy klatką piersiową to właśnie te organy będą się wzbudzały. Ostatecznie wszystko zależy od indywidualnego przypadku i bębna. Miednica właściwie zawsze rezonuje, kiedy gramy na bębnie poprawnie skonstruowanym.
Bęben o średnicy 47-48 cm może też brzmieć bardzo mocno i donośnie. Nadaje się na przykład dla lidera Organizacji, który potrzebuje go do pracy z grupą i do wyraźnego akcentowania. Bęben o mocnym, donośnym brzmieniu, powstanie ze stosunkowo grubej skóry bez włosa, z krowy lub jelenia. Wibracja tego bębna nie będzie tak głęboko docierająca do wnętrza ciała, ale wzbudzi podziw i szacunek w grupie. :) Podobny bęben przyda się na demonstrację w obronie jakiś ważnych wartości, czy protest przeciwko łamaniu praw i wolności. Tak, to trochę jak z "bębnem na wojnę". I to byłoby "ojciec", parafrazując I-Ching.

Bęben o średnicy 54-55 cm oraz 61-62 cm. Mam wrażenie, że obydwa te bębny mają podobną jakość i stąd omówię je razem. Nie mam 100% pewności, ponieważ bębnów o średnicy 61 cm zrobiłem w życiu kilka, jednak wydaje mi się, że różnica pomiędzy nimi to różnica skali, nasilenia tych samych cech. Najprościej tłumacząc: jeżeli bęben o średnicy 61 cm nastroimy np. do 56 Hz to jego wibracja będzie odczuwalna w promieniu 5 metrów, natomiast przy takiej samej częstotliwości 56 Hz, wibracja bębna o średnicy 54 cm odczuwalna będzie w promieniu 4 metrów (przy czym zwróć uwagę, że piszę tu o odczuwaniu wibracji w ciele a nie słyszeniu dźwięku, bo ten będzie słyszalny daleko, na kilkadziesiąt metrów). 

Jeden z moich klientów napisał o bębnie 61 cm: "To chyba jedna z najlepszych inwestycji w moim życiu, jestem bardzo zadowolony!!! daje mi dużo radości i ma wspaniałą moc, nazwałem go "Jowisz" :) ...prawdziwa Moc ukryta w dźwięku, gorąco polecam w szczególności do pracy z Ciałem... :)." "Wow, ale bęben" - te słowa zaś usłyszałem z ust dojrzałej kobiety, doświadczonej w wieloletniej medytacji Zen i znającej bardzo wiele różnych bębnów, innych instrumentów i "środków transportu", aby użyć jeszcze raz słów afrykańskiego szamana Malidomy Some. Ten efekt "wow" bęben zawdzięcza niesamowitej, jednoczesnej pozytywnej ingerencji w nasze ciało i przestrzeń. Niedawno wykonałem tego typu bęben dla bioterapeuty. Kiedy zacząłem dla niego grać momentalnie odczuł wzbudzenie energii i harmonizujący wpływ tych wibracji na otoczenie. O innym bębnie 61 cm usłyszałem: „tym bębnem momentalnie wprowadzę całą grupę w trans”.

Dla mnie dźwięk bębna o dużej średnicy, ze skórą z kozy ma charakter transcendentalny. Jednocześnie słychać bardzo niskie i wysokie tony, przy krawędzi dźwięk jest wysoki i łatwy do wydobycia również palcami, co sprawia, że można używać tego bębna jako bendir. Porównałbym go do kilkusetletniego dębu, który nie pozostawia wątpliwości co do mocy i majestatu Natury.


Wysokość ramy
Wysokość ramy wpływa na przedłużenie i wzmocnienie dźwięku, ale również na jego wagę. Moje instrumenty nie są ciężkie, wahają się w granicach 700 - 1600 gram. Ale warto zwrócić na to uwagę. Może wolisz nawet delikatniejszy bęben, ale lżejszy, a może na odwrót.  Gongdrum, czyli bęben o średnicy 61-62 cm zawsze będzie miał wysokość powyżej 10 cm. Bęben o średnicy 47 może mieć od 6 do 12 cm. Bęben czterdziestocentymetrowy będzie miał między 8 a 10 cm.

Rodzaj skór 
Skóra na bębnie może być z włosem lub gładka. Włos zostawiam krótki na około milimetr, a po bokach naturalnej długości. Bębny ze skórą z włosem mają barwę „mruczącą”, są cichsze niż te z gładką skórą. Nie ma w nich lub jest bardzo niewiele wysokich składowych dźwięku. Skóra gładka, z jelenia lub krowy to najczęściej stosowana przeze mnie membrana na bęben. Na samą barwę i potencjalną głośność bębna ma wpływ grubość tej skóry. Zwykle sam, intuicyjnie dobieram ją. Skóra z kozy bez włosa ma z kolei swoje różne oblicza. Na średnim bębnie daje lekkość na dużym transcendencję.
Przy wyborze skóry, wielkości, rodzaju drewna a nawet sznurka zawsze warto odwołać się przede wszystkim do własnej intuicji. Jeśli czujesz niepewność, jakiego dokonać wyboru, możesz poprosić o wskazówki, na przykład we śnie. Możesz zwizualizować swój bęben, czyli pomarzyć o nim bardziej konkretnie, narysować go lub oddać się w ręce przypadku, jak naucza I-Ching. Sposobów jest wiele. 
Opisałem tu tylko fragment szerszej historii. Moje całe życie skupia się wokół bębnów, w szczególności bębnów szamańskich, dlatego zbieram każdego dnia kolejne doświadczenia i pojawiają się nowe odkrycia.

Zapraszam do kontaktu osobistego ze mną poprzez formularz kontaktowy, telefonicznie (mój numer to 602 499 439) lub osobiście u mnie w pracowni - Krzewent 55a, gmina Kowal, pow. Włocławek.

O mnie

Kontakt

Jacek Żelazek - Pracownia bębnów
Silpia Duża 9
29-100 Włoszczowa
Telefon: +48 602 499 439
Email: jacek@bebnyjackazelazka.pl
Copyright © 2017 Jacek Żelazek - Pracownia bębnów. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Projekt i wykonanie AMBIcode.pl dla Jacek Żelazek - Pracownia bębnów.
   

Informujemy, że niniejsza strona korzysta z plików cookies. Jest to niezbędne do poprawnego jej działania. Korzystanie z niej jest równoznaczne z wyrażeniem zgody na wykorzystywanie plików cookies.