Warsztaty

Prowadzę warsztaty gry na bębnach, które robię :) bardzo to lubię.

 

Warsztaty gry na bębnach obręczowych - prowadzi węgierski muzyk Peter Somos

 Publikacja: 21 maja 2018 roku
frame drum workshop, riq, bendir, warsztaty gry na bębnach obręczowych, Peter Somos

Mam wielką przyjemność zaprosić Was na warsztat gry na bębnach obręczowych, który poprowadzi u mnie w pracowni genialny węgierski muzyk Peter Somos. Z Peterem poznaliśmy się kilka miesięcy temu, kiedy wykonywałem dla niego instrumenty. Od razy zachwyciła mnie jego technika gry na bębnach obręczowych. Jest świetnym muzykiem, a zarazem otwartym i serdecznym człowiekiem. Warto skorzystać i wziąć udział w tym warsztacie.

 

          Podczas warsztatów skupię się na dwóch instrumentach, riqu i bendirze. Obydwa można znaleźć w wielu kulturach w całym obszarze Morza Śródziemnego, są one również nazywane kilkoma różnymi nazwami. Mają też alternatywy kulturowe - na przykład w Iranie można znaleźć daf, czyli bendir z dzwoniącymi kółeczkami wewnątrz. Technika gry na instrumencie jest jednak zupełnie inna.
Bendir można znaleźć na Bałkanach, w całej Turcji, w świecie arabskim (w tym w regionie Maghrebu), w Izraelu, w Persji, a nawet w Indiach.
To najstarszy bęben znany w historii ludzkości, głównie ze względu na prymitywność - jest to zwierzęca skóra rozciągnięta na drewnianej ramie, bez żadnych dodatkowych elementów.
Rozmiar bębna może być bardzo różny, od 14 do 22 cali. Te mniejsze są często nazywane Tar. W zależności od rozmiaru, styl gry może się różnić, ale w dzisiejszych czasach najbardziej znane są dwa sposoby gry - lapstyle (umieszczenie bębna na nodze) i pozycja pionowa, trzymanie go w naszych rękach.

Istnieje wiele technik, które są używane do gry na bendirze. Podczas warsztatów zamierzam przedstawić ich wprowadzenie, wyjaśnić bardzo szczegółowo, jak one działają, właściwe ruchy, ćwiczenia poprawiające grę, wskazówki dotyczące ćwiczeń i małe kompozycje, ujęcie rzeczy w perspektywie, jednocześnie rozumiejąc muzyczne tło tych instrumentów.
Techniki, które zamierzam przedstawić, to: podstawowe uderzenia, snapowanie (technika zapożyczona od tego, jak perkusiści grają w tombak w Persji), rozdwojona ręka (technika zapożyczona z Indii, zwykle używana do gry na bębnie o nazwie khanjira) i podzielona ręka z lewej strony ręka (również pożyczona z Indii).

Riq ma dość podobne tło, jest również znany w tych samych regionach, głównie pod tą samą nazwą. To tambourino obszaru śródziemnomorskiego, równe temu, co pandeiro reprezentuje w Brazylii, tamburello we Włoszech lub można nawet umieścić tutaj khanjirę z Indii, ale to może być zbyt mocne porównanie.

Riq to zasadniczo bendir z zazwyczaj 5 parami jingli na przedniej i tylnej stronie instrumentu, ze skórą rybią, a rozmiar jest znacznie mniejszy - 8 "do 10".
Techniki są tutaj różne, chociaż niektóre nakładają się. Dwa sposoby gry w riq to granie na skórze lub granie na jinglach. Są to odrębne techniki, a każdy powinien je znać i zmieniać w przejrzysty sposób. Podczas warsztatu planuję poświęcić czas na obie techniki, używając podobnej metody jak opisano powyżej z bendirem.

Zapraszam na mój profil na Youtube, gdzie można posłuchać innych moich nagrań. Moje bio artystyczne znajdziesz tutaj.

Informacje organizacyjne:

Poziom, level warsztatu uzależniony będzie od gotowości uczestników do poznawania nowych technik. W przypadku dużego zróżnicowania poziomu gry uczestników dokonamy podziału na dwie grupy tak, aby każdy mógł maksymalnie skorzystać z warsztatu. Dlatego też prosimy Cię napisz w tytule przelewu rezerwującego udział w warsztacie jak długo grasz na bębnach obręczowych lub że dopiero zaczynasz lub chcesz zacząć :)

Język - warsztat będzie prowadzony w języku angielskim. W przypadku potrzeby tłumaczenia, ja będę tłumaczył na polski.

Instrumenty - jeśli nie masz swojego instrumentu to zgłoś się do mnie na maila: jacek@bebnyjackazelazka.pl z prośbą o rezerwację dla Ciebie instrumentu. Wypożyczenie instrumentu na czas warsztatu jest nieodpłatne. Na warsztacie będzie też możliwość zakupienia instrumentu wykonanego przez mnie. Jeśli chcesz wcześniej zakupić bęben obręczowy zapraszam Cię do mojego sklepu internetowego.

Miejsce: Krzewent 55 a, 87-820 Kowal, powiat Włocławski.

Czas: Ze względu na trasę koncertową Petera, musieliśmy przełożyć termin warsztatu. Podamy wkrótce.

Koszt warsztatu: 250 pln

Zakwaterowanie:

     1. W naszym domu dysponujemy kilkoma miejscami do spania (wymagane własna karimata i śpiwór) - 20 zł za dobę od osoby, rezerwacja mailowa: jacek@bebnyjackazelazka.pl

     2. Poza tym można rezerwować noclegi w Gospodarstwie Agroturystycznym Rybakówka w Krzewencie - tel. 603 574 405 lub innym miejscu w okolicy.

Wyżywienie: u nas na miejscu, koszt 55 zł za dzień (15 zł, śniadanie, 25 obiad, 15 kolacja).

Rezerwacja miejsca udziału w warsztacie poprzez info na maila: jacek@bebnyjackazelazka.pl oraz wpłatę zaliczki 50 zł na rachunek:  81 1050 1979 1000 0092 0712 9819  tytuł wpłaty "warsztat z Peterem Somos - staż w grze na bębnach obręczowych" 

Więcej informacji na temat warsztatu można uzyskać u mnie, tel. 602 499 439 - Jacek lub u Petera na profilu FB

Zapraszamy :)

 

 

O mnie

Kontakt

Jacek Żelazek - Pracownia bębnów
Krzewent 55a
87- 820 Kowal
Telefon: +48 602 499 439
Email: jacek@bebnyjackazelazka.pl
Copyright © 2017 Jacek Żelazek - Pracownia bębnów. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Projekt i wykonanie AMBIcode.pl dla Jacek Żelazek - Pracownia bębnów.
   

Informujemy, że niniejsza strona korzysta z plików cookies. Jest to niezbędne do poprawnego jej działania. Korzystanie z niej jest równoznaczne z wyrażeniem zgody na wykorzystywanie plików cookies.